Jak urządzić dom w stylu hygge z Metroz.pl

Hygge to termin, który przywędrował do nas ze Skandynawii. Trudno go dokładnie przełożyć na język polski. Z pewnością najbliżej mu do takich określeń jak ciepły, przytulny, z klimatem. Hygge jest to wszystko co sprawia, że w domu czujemy się dobrze, chcemy w nim spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, jest naszą oazą spokoju. Styl hygge w urządzaniu wnętrz jest dziś bardzo modny. Nic w tym dziwnego – to wnętrza jasne, naturalne, uporządkowane i jednocześnie bardzo swojskie, zachęcające do bycia w nich sobą. Są na drugim biegunie w stosunku do wypracowanego, chłodnego minimalizmu. I jeszcze jedno – znakomicie sprawdzają się w krajach, gdzie często brakuje światła, a klimat nie zawsze zachęca do wyjścia z domu. A więc… także w Polsce.

Wraz ze sklepem Metroz.pl, który oferuje szeroki wybór artykułów wyposażenia wnętrz przygotowaliśmy krótki poradnik, jak urządzić wnętrze w stylu hygge.

Zacznijmy od kolorów – wnętrza w stylu hygge są jasne i przytulne. Biel jest mile widziana, bo rozświetla wnętrza, ale nie oznacza to, że musimy się ograniczać do niej. W tej duńskiej stylistyce unika się jednak ostrych barw i kontrastów, dominują kolory przygaszone, stonowane: beż, kremowy, szarości, ale też kojąca zieleń czy rozbielony niebieski. Stanowią one dobrą bazę dla stworzenia klimatycznego wnętrza. Wybierając kolor warto kierować się przede wszystkim swoimi upodobaniami – jeśli nie czujemy się dobrze otoczeni czystą bielą, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać odcienie szarego i niebieskiego. Pomalowanie ścian może być szybkim i prostym pomysłem na odświeżenie wnętrza. Wszystkie akcesoria niezbędne do takiego szybkiego remontu znajdziecie w ofercie sklepu Metroz.pl.

Meble w stylu hygge są proste i naturalne. Dbamy o to, by nie było ich zbyt wiele, żeby nie przytłaczały. Co ważne, wcale nie muszą być od kompletu czy nowe. Liczy się klimat i przytulność, więc ciekawie zaaranżowane fotele po babci są jak najbardziej w tej stylistyce. Duńczycy, od których pochodzi styl hygge, cenią też ekologiczne rozwiązania, stad ich zamiłowanie do naprawiania i renowacji mebli. Jeśli zależy nam na wnętrzu z charakterem, postawmy na odnowione meble z drugiej ręki zamiast kompletu ze znanego sklepu, który możemy zobaczyć w każdym katalogu. W odnawianiu mebli, ich malowaniu i odświeżaniu pomogą nam narzędzia i akcesoria dla majsterkowiczów ze sklepu internetowego Metroz.pl.

Nie ma stylu hygge bez drobiazgów i dekoracji, które nadają całości przytulny charakter. Liczy się wszystko co miękkie, zachęcające do otulenia się i wypoczynku. W ofercie Metroz.pl znajdziecie na przykład ciepłe koce i pledy. Rzucone na kanapę wraz z puchatymi poduchami sprawią, że powstanie idealna strefa do rodzinnego wypoczynku. Wystarczy jeszcze ustawić w pobliżu kilka świec, a na ścianach zawiesić rodzinne fotografie i pamiątki z podróży – w skandynawskiej stylistyce tego rodzaju indywidualne ozdoby cenione są zdecydowanie wyżej niż produkty ze sklepów. Choć oczywiście zawsze jest w domu miejsce na sztukę – obrazy, grafiki czy kolekcja plakatów na pewno dobrze wpiszą się w styl hygge. Warto jednak unikać seryjnych produkcji z sieciowych sklepów – nie nadają charakteru, za to często ocierają się o kicz.

Gdy mamy już tak urządzony dom, wystarczy zaparzyć sobie w eleganckim dzbanku aromatyczną herbatę, nalać ją do pięknie malowanych filiżanek, wsunąć stopy w ciepłe kapcie, otulić się pledem lub wełnianym swetrem i rozpocząć relaks w stylu hygge. Miłego wypoczynku!