Zorganizuj sobie domowy warsztat: narzędzia ręczne

Majsterkowanie po latach zapomnienia znów jest modne. I choć sam termin jeszcze do niedawna starano się ukryć pod efektowniej brzmiącym skrótem DIY (od angielskiego do it yourself, czyli dobrze nam znane zrób to sam) coraz częściej hobbyści, którzy potrafią zrobić coś z niczego z dumą nazywają siebie majsterkowiczami.

Zresztą mniejsza o nazwy – fajnie jest umieć zrobić coś samodzielnie, przerobić, przetworzyć, poddać renowacji. Prace ręczne w czasach, gdy niemal wszystko przeniosło się do rzeczywistości wirtualnej są ostoją namacalności i fizyczności. Warto też pamiętać, że jeśli masz dzieci to stworzenie domowego warsztatu będzie dla was idealnym pomysłem na liczne prace kreatywne. A to nie tylko rozwija dziecko, uczy samodzielności i pewności siebie, ale też przy wspólnym działaniu rewelacyjnie wzmacnia się więzi między członkami rodziny.

A zatem – do dzieła. Co trzeba mieć w swoim domowym warsztacie?
Lepiej nie zaczynać od zajmujących mnóstwo miejsca i skomplikowanych maszyn. Na początek zdecydowanie wystarczy dobrze przemyślany zestaw prostych narzędzi ręcznych. Co powinno się w nim znaleźć? Skrzynka z podstawowymi narzędziami, takimi jak śrubokręty, kombinerki, imadła i chwytaki, klucze o różnej średnicy, przebijaki… Oczywiście przyda się też kilka młotków różnej wielkości, zestaw gwoździ, śrub, wkrętów i kołków. Najlepiej trzymać to wszystko w rozkładanej skrzynce narzędziowej, która ułatwi utrzymanie porządku w tych drobiazgach – skrzynkę z narzędziami możemy też łatwo przenieść na miejsce naszych działań. Warto wiedzieć, że wiele prostych projektów wykonamy z takim zestawem - młotek, coś do przycinania i już można zaczynać przygodę z DIY>

Na pewno w domowym warsztacie przydadzą się też takie narzędzia ręczne, jak piły ręczne różnej wielkości. Nie potrzeba wyrzynarki, by precyzyjnie przycinać kawałki drewna na potrzeby domowego majsterkowania. Warto też zaopatrzyć się w strugi ręczne, popularnie zwane heblami. Służą one do wygładzania powierzchni. W wielu przypadkach takie wyrównanie powierzchni jest potrzebne, by przygotować ją do dalszych zabiegów, na przykład malowania, woskowania czy lakierowania. Są więc bardzo przydatne, gdy planujemy na przykład zajmować się odnawianiem starych mebli lub wykonywaniem kolorowych drobiazgów dla dzieci czy akcesoriów dekoracyjnych.

Rzeczą, którą doceni każdy majsterkowicz jest też pistolet do klejenia na gorąco. Gorący klej pozwala trwale skleić bardzo różne powierzchnie, a jest bardzo prosty w obsłudze. Jeśli zależy nam na dodatkowych walorach estetycznych, warto wybrać wkłady klejowe kolorowe lub na przykład połyskujące perłowym blaskiem czy z drobinkami brokatu. Są one dostępne na przykład w ofercie sklepu internetowego dla majsterkowiczów pod adresem www.metroz.pl.

Co możemy robić, mając tak wyposażony warsztat domowy? To co w zakresie przeciętnego majsterkowicza to przede wszystkim drobne naprawy domowych sprzętów, ale też na przykład renowacja mebli. To hobby, które cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli mamy dzieci, w domowym warsztacie możemy wykonywać dla nich różnego typu zabawki, gdy czy łamigłówki logiczne. Tego typu projekty w niczym nie ustępują drewnianym produktom ze sklepów z modnymi zabawkami, są jednak zdecydowanie tańsze. Proste projekty możemy też wykonywać wspólnie z dziećmi.

Wszystkie opisane wyżej narzędzia ręczne do warsztatu domowego znajdziecie w sklepie internetowym Metroz.pl w bardzo korzystnych cenach na każdą kieszeń.