Kuchnia piękna i funkcjonalna – pomysł na projekt

Kuchnia to pomieszczenie szczególne. Kiedyś uważana za część prywatną, „brudną”, swego rodzaju zaplecze gospodarstwa domowego, gdzie nie powinni zaglądać goście. Dziś wręcz przeciwnie – kuchnie coraz częściej przenoszą się do salonu, stając się miejscem wyeksponowanym, sercem całego domu. Zresztą nawet gdy kuchnia znajduje się w osobnym pomieszczeniu, często to właśnie tam przenosi się impreza a i domownicy najchętniej zaglądają do kuchni, nie tylko na czas gotowania – wiadomo, że przy kuchennym stole rozmawia się najlepiej.

Dlatego wraz ze sklepem Metroz.pl podpowiadamy, jak zaaranżować kuchnie tak, by rzeczywiście stała się sercem domu. A to oznacza, że musi być zarówno funkcjonalna (w tym pomieszczeniu aspekt praktyczny jest kluczowy) jak i piękna, bo w estetycznych wnętrzach aż chce się przebywać. Co ważne, wcale nie oznacza ot, że musimy zdecydować się na konkretny, modny styl czy wydać mnóstwo pieniędzy na akcesoria. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach.

Kuchnia w salonie
Jeśli kuchnia ma postać aneksu kuchennego w salonie, jej aranżacja musi być dopasowana do całego pomieszczenia. Warto jednak zadbać o to, by strefę kuchenną i jadalnianą wyróżnić jakoś o d tej typowo wypoczynkowej. Granica ta może być dosłowna – na przykład w formie wyspy czy bufetu, przy którym można tez usiąść. Może być też kolorystyczna – choć barwy muszą być zgrane, wcale nie oznacza to, że część kuchenna i pokój dzienny muszą być w tych samych kolorach. Można też zagrać odcieniami – na przykład biel i jasna szarość w części wypoczynkowej, a ciemny szary w części kuchennej. W takiej sytuacji jednak należy zadbać o to, by kuchnia miała dużo miejsca do przechowywania, żeby nie trzymać na wierzchu różnego typu akcesoriów, które będą tworzyły wizualny bałagan, jakiego w salonie nie chcemy.

Kolor w kuchni
Często urządzając kuchnie decydujemy się na barwy neutralne, wychodząc z założenia, że jest to inwestycja na lata – zabudowy kuchennej nie będziemy przecież wymieniać co kilka sezonów. To rozsądne podejście, ale nie oznacza, że musimy w kuchni rezygnować z fantazji i kolorów. Neutralna baza stanowi doskonale to dla kolorowych akcesoriów. Obecnie bardzo modne są kuchenne sprzęty w barwach mocnych lub pastelowych i w stylistyce nawiązującej do dizajnu z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Dotyczy to także dużych sprzętów takich jak lodówka. Zielona, różowa czy czerwona lodówka sprawi, że kuchnia nabierze wyrazu. Jeśli nie chcemy szaleć aż tak, możemy postawić na komplet kolorowych drobnych sprzętów: czajnik, toster czy blender na pewno dodadzą kolorów neutralnej kuchni.

Oczywiście warto też pamiętać, że fronty kuchenne możemy wymieniać, nie ruszać zasadniczej części zabudowy. Jeśli znudzi nam się aranżacja kuchni, można je też pomalować. Idealnie nadają się do ego farby kredowe – różnego typu dodatki do wyposażenia wnętrz a także pędzle i akcesoria potrzebne do odnowienia kuchni znajdziecie w sklepie internetowym Metroz.pl.

Zieleń doda stylu
Obecnie zieleń w domach jest bardzo modna, ale bez względu na trendy to najlepszy sposób na to, by nadać kuchni koloru oraz indywidualnego charakteru. Na początek można zaaranżować ogródek ziołowy – będzie pięknie i praktycznie, bo zioła przydają się przy gotowaniu. W metroz.pl znajdziecie ciekawe osłonki i inne akcesoria ogrodnicze przydatne do wprowadzenia i pielęgnacji zieleni w domu. Oczywiście w kuchni można też ustawić inne kwiaty doniczkowe o funkcjach wyłącznie dekoracyjnych.