Zadbaj o zdrowie i odporność dziecka – jesienne i zimowe aktywności

Kiedy robi się chłodniej, a dzień staje się coraz krótszy, place zabaw pustoszeją. Zdarza się, że nawet maluchy w żłobkach czy przedszkolach nie opuszczają sal i nie wychodzą w ciągu dnia do ogródka. To duży błąd! Pomijając bowiem sytuacje ekstremalne, taki jak wichury czy burze z piorunami, nie ma takiej aury, która uniemożliwiałaby dzieciom wyjście na powietrze. Warto więc zainspirować się modelem skandynawskim, gdzie dzieci są aktywne na zewnątrz przez cały rok – co ważne, chorują bardzo rzadko. Bo regularna aktywność przy zmiennych warunkach pogodowych jest bardzo zdrowa. Hartuje dziecko i sprawia, że organizm przyzwyczaja się powoli do zmian temperatur.

Oczywiście aby można było tak postępować, należy pamiętać o odpowiednim ubraniu i takim zaplanowaniu aktywności, by dziecko dużo się ruszało i nie zmarzło. Jak ubierać dziecko? Przede wszystkim – „na cebulkę” – lepiej zastosować więcej cienkich warstw niż mniej grubszych. To nie tylko lepiej grzeje, ale też ułatwia rozbieranie się i ubieranie w razie potrzeby, daje tez dziecku lepsza komfort ruchowy. Bardzo dobrze sprawdzą się na przykład cienkie, bawełniane legginsy założone pod spodnie.

Znajdziecie je na przykład w sklepie internetowym Metroz.pl. Legginsy znanej marki Lupilu są kolorowe, wygodne i bardzo trwałe, wprost stworzone do dziecięcych szaleństw. Na legginsy warto założyć spodnie z warstwą nieprzemakalną. Może to być materiał typu softshell, gdy planujemy zabawę w wilgotnym otoczeniu. Jeśli pada deszcz i mamy szaleć w kałużach, przydadzą się spodnie gumowane, całkowicie wodoodporne. Powinny mieć ściągacze oraz gumki, które zahaczamy o buty, by spodnie pozostały na miejscu i chroniły także przed wlewaniem się wody w buty od góry. Do kompletu możemy dobrać też kurtkę lub postawić na cały kombinezon.

Warto pamiętać o chronieniu głowy. W metroz.pl znajdziecie szeroki wybór równego rodzaj czapek dziecięcych. Wykonane z naturalnych materiałów kolorowe i o atrakcyjnych dekoracjach będą nie tylko praktyczne, ale też na pewno spodobają się maluchowi, dzięki czemu chętnie będzie on nosił ten element garderoby, za którym dzieci często nie przepadają. W metroz.pl znajdziecie także bardzo funkcjonalne kominy – w przypadku dzieci to praktyczniejsze rozwiązanie niż klasyczny szalik. Łatwiej go założyć, komin też otula szyję, nie rozwiązuje się i nie przesuwa.

Warto też pamiętać, że chusty typu buff lub kominy można też naciągać na głowę, robiąc z nich kominiarkę lub chroniąc twarz przed zimnym wiatrem. Oczywiście planując strój dla malucha na jesienne i zimowe aktywności nie zapomnijmy o odpowiednim obuwiu. Przydadzą się kalosze na skakanie po kałużach, a także wygodne trapery z podeszwą, która gwarantuje dobrą przyczepność. Na zimę najlepsze są buty z naturalnym ociepleniem – możliwie wysokie, by dziecko mogło swobodnie bawić się w śniegu.

Planując zimowe i jesienne aktywności zadbajmy o drobiazgi, które umilą i urozmaicą nam spacery, gdy plac zabaw będzie niedostępny z powodu deszczu czy mrozu. W Metroz.pl znajdziecie na przykład latawiec. Jesień ze swoimi wietrznymi dniami jest wręcz wymarzoną porą na puszczanie latawca. A zabawa ta wciąga zarówno mniejsze dzieci, jak i te starsze. Oczywiście możecie też pokusić się o wykonanie własnego latawca – długie wieczory to czas, gdy potrzeba będzie wielu pomysłów, by zająć dziecko czymś kreatywnym. Wspólna produkcja latawców i innych akcesoriów na pewno będzie dobrą zabawą i pozostawi w dziecięcych głowach miłe wspomnienia na długie lata.