Zabawki i akcesoria, które powinno mieć każde dziecko

Czy dziecko musi mieć zabawki? Niektórzy twierdzą, że współczesne dzieciaki mają ich wręcza za dużo. Rzeczywiście, nie brak pokojów dziecięcych, które już u kilkulatków toną w stertach rzeczy – co ciekawe, zwykle te przepełnione pokoje wcale nie sprawiają, że dzieci się dobrze bawią, bo nadmiar nie sprzyja kreatywności, często jest dla dzieci przytłaczający. Z drugiej strony mawia się też, że dzieci zawsze wymyślą sobie zabawę – choćby miały do dyspozycji tylko patyki, to zrobią z nich użytek. Oczywiście nie zachęcamy do popadania w skrajności. Dobrze jest dać dzieciom coś więcej niż tylko patyki (choć naturalne elementy są świetnymi zabawkami), wato też stworzyć im przyjazną i uporządkowaną przestrzeń, bez nadmiaru kolorowego plastiku.

Dlatego wraz ze sklepem metroz.pl, który oferuje między innymi zabawki i produkty dla dzieci, przygotowaliśmy krótki przewodnik po tym, co powinno mieć każde dziecko, by dobrze się bawić i maksymalnie wykorzystać swój potencjał rozwojowy.
Zacznijmy od zabaw artystycznych. Dzieci mają potrzebę wyrażania się poprzez twórczość. Nie chodzi tu o talent, a o ekspresję, która powinniśmy im umożliwić. Dlatego w każdym dziecięcym pokoju powinien znajdować się kącik plastyczny, wyposażony adekwatnie do wieku i zainteresowań dziecka. Na początku przydadzą się duże arkusze papieru i kartonu (małe dzieci nie prowadzą ruchu z nadgarstka tylko z obręczy barkowej, dlatego potrzebują dużej przestrzeni do malowania i rysowania), pędzle z grubymi uchwytami, mocno napigmentowane farby (dla maluchów muszą być nietoksyczne), także farby do malowania palcami, może jakieś stemple, kredki świecowe.

Z czasem wprowadzamy bardziej wymagające akcesoria i inne techniki plastyczne: akwarele, pastele, węgiel do rysowania, kreda, kredki ołówkowe, małe pędzelki. Dzieci powinny też wycinać, kleić, ugniatać i modelować – to wszystko nie tylko rozwija wrażliwość plastyczną, ale też wyrabia dłonie, ich siłę i precyzję i stymuluje rozwój ważnych ośrodków w mózgu. Z czasem warto też dać dziecku zestawy kreatywne, które łączą różne techniki.

Puzzle i układanki to kolejna kategoria, która – zmieniając stopień trudności – może dziecku towarzyszyć przez długie lata. Na początku warto wybrać proste, drewniane puzzle z uchwytami – zadaniem dziecka jest wtykanie elementów w odpowiednie miejsca na drewnianej planszy. Warto zacząć od prostych kształtów geometrycznych – takie puzzle są rekomendowane przez pedagogikę Montessori, dzieci lubią też te ze zwierzątkami czy pojazdami, ciekawą odmianą są puzzle dźwiękowe. Z czasem wprowadzamy klasyczne puzzle, gdzie łączymy elementy, by stworzyć obrazek. Na początek warto zacząć od dwóch części do połączenia, by stopniowo zwiększać trudność tego zadania. W Metroz.pl znajdziemy bardzo interesujące puzzle anglojęzyczne dla małych dzieci – polecamy, jeśli zależy ci na tym, by wprowadzić dziecko w świat języków obcych.

Maskotki, pacynki, pluszaki.. to zabawki, które dzieci kochają. Przytulanki nie tylko stają się przyjaciółmi na dobre i na złe i towarzyszami codziennego rytuału zasypiania, ale też znajdują zastosowanie w licznych zabawach, mogą odkrywać różne role, prowadzić dialogi, wcielać się w różne role. Kilka ulubionych maskotek pozwoli kreatywnemu dziecku na stworzenie wielu wariantów zabawy. Ciekawe przytulanki dobrej jakości znajdziesz w sklepie internetowym Metroz.pl.

Na Metroz.pl znajdziesz te inne interesujące produkty dla dzieci i dla całej rodziny oraz produkty do wyposażenia wnętrz.